ZÁZRAČNÁ SÍLA LESNÍ TERAPIE

Kdy jste se naposledy zastavili, odložili mobilní telefon i počítač, zapomněli na všechny pracovní povinnosti a starosti, vzali si na záda batoh a vydali se načerpat energii do lesa? Že už dlouho ne? Dnes je ten nejlepší den, kdy to můžete změnit! Cítíte tu vůni? Větve stromů se pohybují v rytmu vanoucího větru. Pohlaďte rukou kůru stromů a vnímejte její drsnou strukturu. Zapojte všechny smysly...

ZÁZRAČNÁ SÍLA LESNÍ TERAPIE

DEN STROMŮ
Věděli jste, že 20. října se každoročně slaví v České republice Den stromů? Svátek, který dnes uznává již více než 40 zemí světa. Datum se v každé zemi liší podle klimatických podmínek. Někde se slaví na podzim, jinde na jaře. Nejčastějším způsobem, jak lidé v tento den vyjadřují svou vděčnost a lásku k lesům a přírodě jako takové, je sázení nových stromků. Postačí ale, když některý z lesů potěšíte svou návštěvou a přítomností. Že jste už dlouho nebyli načerpat energii právě v lese? Dnes je ten nejlepší den, kdy to můžete změnit. A my vám řekneme proč.

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY NA ZDRAVÍ
Dnešní společnost žije mnohdy pod vlivem každodenního, dlouhodobého stresu, což způsobuje zdravotní potíže na psychické i fyzické úrovni. Studie však ukazují, že pobyt v přírodě a především pak v blízkosti stromů může mít na náš zdravotní stav vskutku blahodárné účinky. Pravidelná návštěva přírody pomáhá odbourávat stres, zvyšuje pocity štěstí a buduje životní nadhled. Pobyt mezi stromy navíc snižuje hladinu krevního tlaku, posiluje imunitu těla a kardiovaskulární systém. Dodává nám energii, podporuje naše tvůrčí schopnosti i koncentraci. V Japonsku pro tento typ terapie dokonce zavedli termín. Říkají mu lesní koupel neboli šinrin-joku.

OBJEVTE SVŮJ ŠESTÝ SMYSL
Stejně jako jsou potraviny nezbytné pro to, aby mohlo fungovat naše tělo, i duše potřebuje potravu, která jí bude přinášet sílu a radost. Příroda našemu nitru dokáže dát vše, co potřebuje a k tomu ještě něco navíc. Ačkoli se hodně lidí domnívá, že smyslů máme pouze pět, většina z nás se shodne na tom, že existuje i další, šestý smysl, který je prostředníkem mezi námi a světem, jenž nás přesahuje. Je to možná pocit intuice nebo štěstí. Pocit, který není snadné popsat a přitom je tak silný. Právě ten můžeme objevit při pravidelném pobytu v přírodě, mezi stromy a při pohledu na nádherné scenérie. Pojí se s údivem, nadhledem, vzrušením, přesahem, někdy snad dokonce s extází. Čím častěji budeme lesy navštěvovat, tím častěji si budeme tyto pocity přinášet do svého života. Stanou se nám vlastními.

Zaujal vás článek o blahodárných účincích lesní terapie na lidské zdraví? Celý si jej můžete přečíst v čísle 11/2018.

Text: redakce z knihy ŠINRIN – JOKU , japonské umění lesní terapie aneb Jak vám
stromy pomohou najít zdraví a štěstí, autor: Dr. Qing Li, foto: pixabay.com


Témata: stromy zdraví příroda harmonie alternativní medicína les lesní terapie síla přírody rovnováha den stromů

Diskuse ke článku


Další články

Dnešní horoskop

Aktuální číslo

Nejbližší akce

01.03.2019 - 31.05.2019

Praha

04.05.2019 - 05.05.2019

Sokolovna Praha Hostivař

15.05.2019 - 17.05.2019

3. lékařská fakulta UK v Praze, Syllabova posluchárna, Ruská 87, Praha 10

18.05.2019 - 19.05.2019

Betlémská kaple v Praze

26.05.2019

Novodvorská 803/82, 142 00 Praha 4

02.06.2019

Wuchterlova 5, Praha 6

Další akce
Nový Fénix - top články měsíce, zvýhodněné předplatné , 12 čísel za cenu 11 a získejte dárek zdarma.