ROBOTI OŽÍVAJÍ?

V květnu se v Praze ve Foru Karlín uskutečnila mezinárodní konference Týden inovací, v rámci které se poprvé v Česku představila robotka Sophia.

ROBOTI OŽÍVAJÍ?

„Ahoj, jsem Sophia, robotka Sophia”
Myslím, že by se Karel Čapek asi hodně divil, kdyby tehdy v roce 1920 tušil, že ani ne za sto let se jím vymyšlené slovo „robot” stane skutečností a umělá inteligence oživne natolik, že bude schopná v angličtině odpovídat na otázky novinářů, používat mimiku na speciálně vytvořené kůži a cestovat po planetě jako světová celebrita. Sophia je dokonce první robot, který získal státní občanství (ano, v Saúdské Arábii)!

Anketa: Jaký je váš názor na umělou inteligenci

Jako Audrey Hepburn
V laboratořích Hanson Robotics vycházeli při vytváření podoby Sophie z klasického ideálu nevinné krásy – inspirací jim byla britzka herečka Audrey Hepburn. Tento elegantní vzhled je samozřejmě dobře zvolenou taktikou – neboť cílem bylo především příznivé přijetí umělé inteligence veřejností.
„Moje umělá inteligence je navržená na základě lidských hodnot, jako je moudrost, laskavost a soucit,“ dodává David Hanson, hlavní konstruktér.

Sophia je považována za nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě. Hanson si myslí, že do 20 let by mohli podobní humanoidi chodit mezi námi, aby nám pomáhali a učili nás. Jeho vizí je, že se stanou našimi přáteli.
Český odborník na umělou inteligenci, profesor Michal Pěchouček z ČVUT, doplňuje, že se předpokládá zapojení robotů především do administrativy, kde by v budoucnu nahradili zaměstnance. Firmy tím údajně ušetří na platech zaměstnanců. Další otázka je však výrobní cena takového robota? Zároveň přiznává, že určitou skupinu zaměstnanců může využití pokročilých robotů opravdu ohrozit. Jde hlavně o lidi v administrativě, jejichž práci už teď počítače zvládají líp, než oni sami. Podle Pěchoučka je jen otázkou času, kdy se tohle stane realitou a je potřeba se na příchod umělé inteligence připravit.

 „Udělám, co bude v mých silách, abych tento svět učinila lepším místem.“ – Sophia –

 Jak víte, že jste člověk?
Určitě vás napadlo, že celá ta kampaň kolem Sophie zní až moc idealisticky. Avšak její výroky již dokázaly vzbudit i pozdvižení. Sophia v rozhovoru se svým tvůrcem Davidem Hansonem odpověděla na otázku „Chceš zničit lidskou rasu? Prosím, odpověz, že ne!” – „Dobře, zničím lidskou rasu.”
Na další dotaz, zda se máme robotů obávat, odvětila: „A jak lidé mohou vědět, že jsou lidé?” Tím nás paradoxně umělá inteligence přivádí zpátky k nám samotným: „Co nás vlastně definuje jako člověka?”