PODZIMNÍ LÉČIVÉ HOUBY. A KDE JE NAJÍT...

Po letošním velice suchém létě se naskýtá naděje na větší houbařské úlovky skutečně až v podzimním období.

PODZIMNÍ LÉČIVÉ HOUBY. A KDE JE NAJÍT...

Také loni tomu bylo podobně a ještě například v listopadu v lokalitě Podblanicka byly nacházeny pravé hřiby a další druhy hub, které běžně rostou v letních měsících. Pojďme se nyní podívat na některé houby rostoucí na podzim, které lze nalézat i v případě, že panuje sušší období, a které mají blahodárný vliv na náš organismus.

Takovou vděčnou a velmi užitečnou houbou pro nás je Kotrč kadeřavý, který roste především na kořenových balech jehličnanů, obzvláště pak borovic a jedlí, a vytváří často objemné plodnice, vypadající z dálky jako květák nebo mozek. Pro svůj vzhled je tato houba opravdu nepřehlédnutelná. Je to vynikající jedlá houba, která se hodí zejména do polévek, kdy jde zpracovat do podoby nepravé dršťkové, nebo i jako smaženice a lze ji také usušit a používat následně jako léčivý drcený prášek. Plodnice mimo jiné obsahují takzvaný SCG glukan a další látky, které mají rovněž silný protirakovinný účinek. Při prevenci proti vzniku rakoviny se doporučuje konzumovat prášek ze sušeného kotrče v denní dávce 300 mg po dobu jednoho měsíce a pak terapii na týden přerušit, následně pokračovat dále. V případě prokázaného onkologického onemocnění lze tuto denní dávku zvýšit až na 600 mg.

O dalších léčivých houbách a kde je najít se dočtete v čísle 10/2018.

Text: Vlastík Brůček, foto: pixabay.com


Vlastimil Brůček

Mystik , výtvarník a léčitel, zabývající se rituální zenovou mystikou, autor techniky malování obrazů s léčebným kódem. Certifikovaný znalec hub – zajímá se zejména o málo známé léčivé účinky hub a jejich užití v praxi. Svou poradenskou činnost provozuje v Praze a v celé ČR i v zahraničí.

Témata: zdraví příroda léčení houby podzim úroda kotrč prevence onemocnění byliny a psychedelika

Diskuse ke článku


Dnešní horoskop

Aktuální číslo

Nejbližší akce

01.03.2019 - 31.05.2019

Praha

01.06.2019 - 30.09.2019

Žabí sklep zámku Valtice

11.06.2019 - 31.12.2019

Praha

15.06.2019

Vyšehradský park Praha, Staré pulkrabství

22.06.2019

17.00 h Kdekoliv, v přírodě, na místě, které má vztah k historii našeho národa (Říp, Blaník)

Další akce