MUDR. VLADIMÍRA STRNADELOVÁ: DŮLEŽITÉ JE, ABY BYL ČLOVĚK ZDRAVÝ A ŠŤASTNÝ

Západní a čínská medicína se mohou skvěle doplňovat. Přistoupí už konečně ke spolupráci?

MUDR. VLADIMÍRA STRNADELOVÁ: DŮLEŽITÉ JE, ABY BYL ČLOVĚK ZDRAVÝ A ŠŤASTNÝ

Paní doktorka Vladimíra Strnadelová je – pohříchu – trochu netypická lékařka. Vystudovala západní medicínu a specializovala se na neurologii. Její záběr je však mnohem širší, absolvovala studium čínské medicíny, homeopatie, dietologie. Za dobu více než dvacetileté praxe se na ni obrací lidé se svými bolestmi a nemocemi, od lehčích, které znepříjemňují život, až po ty nejvážnější.

O tom, proč je v léčbě a pomáhání lidem od nemocí tak úspěšná, jsem si s ní povídala v její útulné ambulanci. Na stěnách jsem napočítala 11 diplomů a osvědčení v různých jazycích, v knihovničce jsem zaznamenala tituly v češtině i angličtině o medicíně jak čínské, tak západní.

Paní doktorko, jak jste se jako klasicky vzdělaná lékařka dostala k tradiční čínské medicíně?
Už za dob studií medicíny jsem měla pocit, že to není všechno, že ve zdraví a nemoci lidí hraje roli
víc věcí, než jsme se učili. Moje maminka měla celý život zdravotní problémy, se kterými si medicína nevěděla rady, a stále hledala pomoc. Jezdila po seminářích a kurzech jógy, vyhledávala přednášky o přírodní medicíně. Přitom to všechno bylo v té době více méně zakázané! Pak mě seznamovala s tím, co se dozvěděla, a mně se začaly otvírat jiné pohledy na věc, jiné cesty ke zdraví. Jakmile to bylo možné, začala jsem studovat čínskou medicínu včetně akupunktury, ale také homeopatii a hlavně dietologii, která je jedním ze základních pilířů léčby u mnoha nemocí. Neodešla jsem od klasické medicíny, nezavrhla jsem ji, ale snažím se dát dohromady oba pohledy. Důležité je podle mě to, aby byl člověk zdravý, šťastný a spokojený.

Aby člověk byl zdravý, to jistě chce i mnoho takzvaných „západních“ lékařů… Co ale rozumí pod pojmem zdraví lékař evropský a co čínský? Není to jiné?
V podstatě by měli pod pojmem zdraví rozumět to samé, tak k tomu přistupuje i Světová zdravotnická organizace – WHO. V praxi to však vypadá jinak. Evropský lékař se opírá o výsledky vyšetření. Ty jsou na jednu stranu velmi důležité, ale na druhou stranu nestačí. Je mnoho lidí, kteří se necítí dobře, mají nejrůznější zdravotní problémy, ale výsledky vyšetření jsou negativní – tito lidé jsou podle západní medicíny zdraví. Celostní či čínská medicína jde v tomto případě dál, sleduje příznaky a souvislosti a je schopna poznat příčiny obtíží, které ještě nemají korelát v lékařských výsledcích. Vychází z předpokladu, že příčina nemoci není jedna, ale že existuje celý soubor příčin, které je nutné poznat a léčit.

Zaujal vás rozhovor s MUDr. Vladimírou Strnadelovou? Přečtěte si jej celý v čísle 11/2018.

Text: Dr. Nora Chvojková, foto: pixabay.com