JAK SI PORADIT NA CESTÁCH A DOVOLENÝCH S RŮZNÝMI ALERGICKÝMI PROJEVY?

Rozhovor s alergologem a imunologem MUDr. Jánem Kalaninem o alergických reakcích na cestách, co je to sluneční ekzém, jak se chránit a na co si dávat pozor v exotických destinacích.

JAK SI PORADIT NA CESTÁCH A DOVOLENÝCH S RŮZNÝMI ALERGICKÝMI PROJEVY?

Jak poznáme rozdíl mezi alergickou kožní reakcí a infekční chorobou?

Podstata je společná, hlavní roli hraje rychlé uvolnění látek obranného charakteru z imunitních buněk. Ty se nachází v kůži i ve sliznicích, a vedou postupně ke svědění, zarudnutí, otoku, tvorbě kopřivky a rýmě. Alergické reakci předchází kontakt s alergenem, často v řádu minut. Rozdíl mezi alergickou a nealergickou obrannou reakcí je zejména v adekvátnosti: alergen je pro nás většinou neškodný, ale imunitní buňky to vidí jinak, a spustí nepřiměřeně silnou obrannou reakci, která nám ublíží víc, než třeba samotné enzymy pylového zrna. Použitím vhodného léku, který blokuje tyto „bojové otravné látky“ imunity – nejznámější je histamin – si ulevíme od potíží. Infekci od alergie spolehlivě rozeznáte i díky dalším projevům, například horečce, celkové bolesti, silné únavě až slabosti.

V jakém věku se alergické reakce nejčastěji projevují?

V extrémním případě se může alergie projevit již pár minut po porodu, ale obvykle je to až od druhého roku, alergie totiž potřebuje předchozí zkušenost se světem „tady venku“. U dospělých se alergie ráda vrací po dvacátém roce, ale výjimkou nejsou ani starší pacienti.

Jak řešit ony náhlé reakce na cestách?

Je prozíravé si na cesty či dovolenou přibalit jak krém nebo gel s antihistaminovým efektem, tak platíčko tablet, nejlépe desloratadin, který je zcela bezpečný i pro řidiče – varuji před klasickým dithiadenem! I jedna tableta dokáže uspat dospělého! Další dobrou volbou je levocetirizindihyrochlorid nebo fexofenadin. Z lokálních přípravků – vhodných pro kožní aplikaci – je to zejména dimetinden, který už v našich zemích známe pěkných pár desítek let, a velmi se osvědčil.
U dětí je vhodná forma sirupu nebo kapek pro celkové užití – např. desloratadin, ale i loratadin, nebo dimetinden-maleinát. Podle rozsahu postižení je vhodné lokální gelovou formu doplnit touto cestou i podáním vnitřním.

Může se projevit alergická reakce i po očkování?

Očkování do některých cizích zemí je někdy povinné a může občas způsobit lokální i systémové reakce. Avšak většinou probíhá v dostatečném časovém předstihu, a proto během dovolených se projeví zřídka.

Na co si dávat pozor v exotických destinacích?

Nejčastějším zdrojem potíží jsou potraviny, především exotické ovoce. Vím, o čem mluvím, před lety jsem na stáži v Japonsku absolvoval školení o škodlivosti radioaktivního záření. V polední pauze jsem si k sendvičům dal krásný kus manga. Během pokračování školení, usazen v první řadě, jsem poměrně rychle flekatěl a postupně otékal od uší přes celý obličej, zatímco mí japonští kolegové naopak bledli, nejspíš v domnění, že jsem zrovna dorazil z Černobylu. Z učebny jsem utekl na kožní oddělení, kde jsem vyprosil antihistaminika, pár tablet kortikoidů, a za pár hodin jsem byl v pořádku.
Na dovolených nás ale mohou potrápit i mořští živočichové, zejména korýši, kde je častá zkřížená reaktivita s alergeny našich tuzemských roztočů. Takže pozor na krevety, humry, kraby, ale i ústřice a hlavonožce. Hmyz, pijavice nebo medúzy nás také mohou požahat s uvolněním některých látek do podkoží, nejčastěji jde o přímý chemický efekt, ne o alergii. Ale i zde je namístě lokálně použít dimetinden.

Co je to sluneční ekzém?

Zejména pro nás Středoevropany je sluníčka na jihu někdy najednou až moc. Setkat se můžeme s výraznou reakcí kůže na sluneční záření, a to nejen na obávané UV složky, ale i další záření, nejspíš infračervené paprsky. Proti těm se chránit moc nedá, jedině oděvem nebo zastíněním. Proto doporučujeme postupné dávky oslunění, aby si kůže mohla lépe „zvyknout“, a měla dost času „zatáhnout rolety“, tedy vytvořit si dostatečné množství melaninu, který ztmavnutím kůže zastíní její citlivé spodní vrstvy.

Jak postupovat při alergických kožních projevech a kdy je třeba navštívit lékaře?

Čím dříve se začneme léčit, tím lépe. Aplikovat můžeme gel s dimetindenem, a to opakovaně dle rozsahu, eventuelně antihistaminikum v tabletě nebo sirupu či kapkách. Pokud příznaky neodeznívají, aplikaci opakujeme. Důležité je taky sledování nejméně 48 hodin po první reakci.
Zchlazení ledovými obklady je vhodné po požahání i poštípání či spálení od slunce ke zmírnění svědění. Antihistaminika nasadíme ihned, jak to je možné.

Co dělat po návratu z dovolené?

Máme-li z dovolené nechtěný zážitek ve formě alergické reakce, je na místě návštěva lékaře specialisty a provedení alergologických testů. Soudobé laboratorní možnosti výrazně rozšiřují testovací paletu kožních testů, a umožní získat několikanásobně víc informací z malého vzorku krve. Ale i v případě, že nemáme možnost potvrzení alergenu vyšetřením, je zcela zásadní, abychom se mu příště pokusili raději vyhnout.

Dobrá rada před dovolenou na závěr?

Znalost svého zdravotního stavu je pro nás nejlepší přípravou, alergici už to znají a berou si své léky s sebou. Co se týče dětí, tam vše záleží na rodičích.

 

alergie

 

 

Text: Renata Srbová, RosenPharma a.s.