Detoxikace - vděčné jarní téma

Nikdo z nás nepochybuje, že právě jaro je tou nejvhodnější dobou pro fyzickou očistu těla.

Detoxikace - vděčné jarní téma

V době informační exploze se na nás ze všech stran hrnou „zaručené“ recepty, metody a rady, že jsme kolikrát zmateni a nevíme, co si vybrat. Přitom vždy platí, že nejlepší je pro nás ta metoda či technika, která nám příznivě rezonuje. To, co se nám nelíbí nebo nám nahání husí kůži, bychom stejně nevydrželi dlouho, i kdybychom se do toho zpočátku nutili. Proto si zrovna u jarní detoxikace nemusíme dělat násilí, stačí si vybrat očistu dle své chuti a nálady. Samozřejmě to vyžaduje určitou odpovědnost a přiznání si, že jsme si za tu dlouhou zimu poněkud „zaneřádili“ organismus, a také správný záměr chtít si v těle uklidit. Bohužel se to netýká jen „bordelářů“ – ti samozřejmě musí trochu přitlačit, ale jarní úklid organismu se doporučuje jako jarní úklid domácnosti všem, i tam, kde se průběžně uklízí. Nakonec naši předci měli pro tento úklid přímo vyhrazené období od Popeleční středy do Velikonoc. Křesťané tak navázali na předchozí tradice a popravdě to byla z nouze ctnost: ve spíži byly zbytky zimních zásob a do nové úrody bylo ještě daleko. S radostným očekáváním byly vítány první plevele a bylinky, které zpestřily celkem chudý jídelníček. To my v době nadstandardně zásobovaných supermarketů máme docela jiné podmínky a široký výběr.

Přemíra toxinů = překyselený organismus

Jarní detoxikace se zaměřuje na játra a žlučník, orgány, které reprezentují prvek dřeva, vládnoucího jaru podle čínské medicíny. Stav jater, vysoce výkonné chemické továrny v těle, vypovídá, jak moc je člověk otrávený, ať už hmotou nebo psychikou. Jedy v těle představují různé kyseliny, které v důsledku zátěže a špatně fungujícího metabolismu neopouštějí tělo, ale naopak v něm vyhledávají slabá místa, která napadají a způsobují v nich nejrůznější problémy. Odtud tedy termín „překyselený organismus“. V této souvislosti je třeba si připomenout, že tkáně s kyselým pH jsou ideální živnou půdou pro výskyt a množení virů, bakterií a parazitů a máme vysvětlení opakujících se zánětů a infekčních onemocnění.

Konkrétní rady:

Reflexní terapie: Protože na našich nohách máme zobrazen celý organismus, můžeme působením na reflexní plošky orgánů zlepšit jejich činnost. Reflexní plošku jater můžeme stimulovat intenzivnějším mačkáním, zatímco žlučník nejčastěji potřebuje spíše vypustit a snížit napětí. Proto reflexní plošku žlučníku budeme spíše tlumivě hladit do odeznění bolesti. Totéž platí u přetížených jater.

Úklid bytu: Řada psychoterapeutických metod ukazuje i na úzkou vazbu mezi tělem a prostředím, kterým se člověk obklopuje. Mnohdy prvním impulzem k detoxikaci těla bývá právě jarní úklid domácnosti.

Psychosomatické souvislosti: Hlavní emocí tohoto období je hněv. Úklid můžeme proto provést i na psychické úrovni, když vypustíme a odpustíme nejlépe všechny vzteky, hněvy, křivdy.

Tipy na odkyselení organismu: Teplá voda s citronem, jablečný ocet, javorový sirup svařený se sodou, skořice s medem, červená řepa, desetidenní očistná kúra s citrónem, omezení konzumace rafinovaného cukru.

Půsty a odlehčení stravy: Ideální je dlouhodobější půst od masopustu do Ve-likonoc bez masa, vajec, mléčných výrobků a cukru, ale můžete si zvolit i půsty kratší, zato intenzivnější, třeba jen se šťávami a podobně. Osvědčené po celý rok jsou půsty „plného“ a „prázdného“ Měsíce – pouze pitný režim v den novu a úplňku. Zajímavou variantou pro regeneraci jater jsou rýžová, kroupová či jablečná dieta.

Léčivé byliny: Na regeneraci jater působí blahodárně odolný bodlák, ostropestřec mariánský, ve všech svých podobách, od semínek po tinkturu. Celkový metabolismus se zaměřením na funkci žlučníku a slinivky výrazně zlepšuje vlaštovičník větší, nejlépe v ředění D3. Ve směsích najdete celou řadu jaterních a detoxikačních elixírů i čajů.

Jaterní detoxikace s olivovým olejem: Existuje víc variant, od dlouhodobějšího ranního požužlávání oleje v ústech až po nárazovou intenzivní kúru s olejem a citrónovou šťávou (doporučuji praktikovat přes víkend v blízkosti toalety).

Čerstvá zelenina a natě: Než vyrostou první pampelišky, kupujte si rukolu, čekanku a jiné hořké saláty, přivítejte i první jarní cibulku a nezapomeňte si každé jídlo posypat hrstí pokrájených zelených natí. Také jarní kopřivy můžete zpracovat nejrůznějšími způsoby. Zeleninové polévky jsou rovněž v kurzu, jako nakonec po celý rok.

Pitný režim: Doporučuje se omezit konzumaci kávy a alkoholu. Samozřejmě i mléka, které navíc do pitného režimu ani nepatří a organismus zahleňuje. Ideální množství tekutin spočítáte podle vzorce 35 ml na 1 kg živé váhy.

Pohyb a vzduch: Po letošní zimě je samozřejmě vhodné i zvýšit pohybové aktivity na zdravém vzduchu, mnohdy stačí i pravidelné procházky.

Cílem nebylo vyčerpat všechny možnosti, ale inspirovat. Správně zvolená detoxikace je nejlepší prevencí všech možných zdravotních komplikací, v případě nemoci významně přispívá k léčbě a samozřejmě nás celkově harmonizuje.

 

Text: Ing. Hana Fedora Smejtková, terapeutka těla a duše, www.hafes.cz, foto: Tirza Van Dijk, unsplash.com


Témata: detoxikace pitny režim očista těla překyselený organismus reflexní terapie tipy na odkyselení organismu půsty odlehčení stravy léčivé byliny jaterní detoxikace pitný režim

Diskuse ke článku


Další články

Dnešní horoskop

Aktuální číslo

Nejbližší akce

23.10.2018

Divadlo Bez zábradlí Praha

26.10.2018 - 28.10.2018

Vzdělávací a poradenské centrum, Bohuslava ze Švamberka 4, Praha

27.10.2018 - 29.10.2018

Praha

08.11.2018 - 11.11.2018

Etnosvět, Legerova 40, Praha 2

09.11.2018 - 11.11.2018

Výstaviště Praha Holešovice

22.11.2018 - 30.11.2018

Bratislava

Další akce
NOVÝ FÉNIX - TOP ČLÁNKY MĚSÍCE