ČAJOVÝ RITUÁL: OSLAVA BYTÍ TADY A TEĎ

Jaromír Horák je již osmým rokem pořadatelem oblíbeného Festivalu ČAJOMÍR, na Pražské Kampě vede školu Čajového mistrovství a obřadních příprav čaje, pořádá degustace čajů a soutěže a má za sebou i týmové realizace několika pražských čajoven.

ČAJOVÝ RITUÁL: OSLAVA BYTÍ TADY A TEĎ

Pro našince předává inspiraci pro rozvíjení čajové kultury a jako by svým nadšením pro čaj a kulturu pití čaje držel „ducha čaje v zemích českých“. S Jaromírem jsme si povídali o zázraku jménem čaj.

Když se ohlédneš zpět do minulosti, kdy tě začaly vést cesty směrem k čaji a čajovým rituálům?

Okolo dvacátého roku jsem ucítil jakousi propojenost s vesmírem, kdy zničehonic jsem si přečetl základní knihu o čakrách, a od prvních řádků mě dostala. Další knihy „Cesta mistrů“, „Šamanismus“ a „Budhismus“. Byly moje taková trojnožka a základ směrů, které vnitřně nějakým způsobem stále praktikuji.

A kdy ses vydal tou takzvanou „cestou čaje“?

Ta kniha mě začala inspirovat, abych se sebou začal něco dělat, a tak jsem odřízl různé nešvary z mého divadelnického působení v divadle v Pražské Arše. Byla to doba hledání, vegetariánství a čištění. V tento okamžik ke mně přišel „čaj“. Černý puerh – povzbudil mé probuzení, mou změnu myšlení a stavu vnímání. Poznával jsem, co čaj dokáže, jak ho užívat a to byl můj začátek denního rituálu vaření čaje. Vařil jsem pro sebe, pro kolegy, i pro Jardu Duška, když se rozcvičoval před představením „Vizita“. Jarda byl vlastně mým takovým prvním významným hostem. A co mne naučili například Rusové, kteří mají velký vztah k čaji je právě láska k čaji, jak být takovou srdcovou fontánou pro lidi. Ano, člověk se tím živí a tráví většinu času denně přípravou čaje, ale to se postupně transformuje v mnohem hlubší zkušenost.

A co ty další východní vlivy?

Ty přišly až několik let poté. V Koreji. Opravdoví mistři, co skutečně vyučují čajovérituály dlouhé roky. P. Wang, zakládající člen velké světové organizace, čajové asociace World Union, sdružující čtyři tradiční země, Čínu, Japonsko, Tchaj-wan a Koreu mne pozval a já se seznámil s fascinujícími čajovými obřady a tam vznikl nápad na uspořádání Čajomírfestu v Praze.

Jak důležité je nastavení psychiky v průběhu čajového rituálu, když se čaj zalévá a dále rozlévá?

Je to ta chuť, která se odvíjí od stavu vašeho srdce. Jak zesládne chuť čaje? Je tak lahodná, v závislosti na rozpoložení čajového mistra, je to jedna velká meditace. Je ta odpovědnost čajového mistra. Záleží na jeho stavu, a kam to chce vést. Díky tomu nápoji předává svým hostům tu svoji náladu. I to, co je nevyřčeno. I odpověď, kterou může skupina hostů řešit. Ne v závislosti od místa, ale od vztahu, ve kterém jsou.

Čajový obřad má velkou sílu, když se mu hosté otevřou. Tak proto to označení čajový rituál. Záleží na mnohém, na psychickém nastavení, na čaji, na mistrovi…
Mistr ovlivňuje všechno, i to kam se dáte, co budete vidět, jakou květinu uvidíte, jakou kaligrafii naaranžuje… Kaligrafie je kombinace několika i vizuálních prvků, výběr a tvar nádoby, barvy, glazury a jiného. Čajový rituál je příběhem, že ten čajový mistr prostě ví. V té místnosti by neměl být předmět, který by narušoval celý čajový obřad.
Jsou k tomu určeny speciální místnosti, jako čajovny, čajové místnosti.

Co se skrývá za čajovým obřadem? S jakým cílem je uspořádáván?

Těch cílů je několik, od světských až po ty duchovní. Je to zaprvé zklidnění, vyladění, odstranění z mysli všeho nepotřebného a fungování jen s těmi nástroji, které máme k dispozici a které potřebujeme. Je to celý proces očištění. V první části rituálu dojde k očištění, stejně jako při všech dalších rituálech, musíte očistit nádobí, prostor kolem…

Očistit se?

Vodou, tyčinkami, úklonou, pozdravem, všechny tady ty prvky má k dispozici čajový mistr. Vonná tyčinka, která neruší chuť čaje, malá svíčka dodá světlo, utěrka, voda horká, kterou se proplachuje nádobí, než se začne připravovat čaj. Pak necháte jednu minutu spařit lístky, je to jen moment, ale ten nejdůležitější, při kterém by se nemělo
ani mluvit, ta pozornost by měla být při tom, jak se ty lístky louhují, jak se změní skupenství těch lístků, jak přechází z těch lístků do vody a vlastně my máme možnost tam přidat kus svého srdíčka prostě té myšlenky.

A kdy dělat čajový obřad? Kdy je ten ideální „Tea time“?

Je třeba si uvědomit, v jaké jsme době. Tato doba zrovna nepřeje čaji, není to mainstream. Čaj je stejně jako nějaké zenové kláštery v minoritě v porovnání s kávou, fast foodem. A to platí už i v Asii. Čaj je takovou národní památkou a je to v něčem pořád živoucí a budící zájem, a to i pro mladou generaci i u nás v Evropě.
Každý má možnost si najít v čaji nějakou svoji vazbu duchovní, může ho používat v meditaci, což samozřejmě je vhodné v jakékoliv denní době. Nejen v „čaji o páté“. Čili buď čaj celý den, nebo nic.

Kolik je vlastně stylů tradičních čajových škol?

To jsou ty tradiční styly v zemích čaje, jako jsou Tchaj-wan, Korea, Čína a Japonsko. Škol je v každé zemi několik, odvíjí se od toho mnohé, jaké používají nádobí a barvy, materiály, různé dekorace, různé pojetí. Ke každému čaji, který se pije velmi tradičně, ať je to v Číně puerh, nebo v Japonsku sencha, v Koreji lístkový zelený locha, vzniká však určitý typ přípravy. Například tradice přípravy čaje macha, která započala v Číně, to je rozdrcený do jemného prášku zelený čaj, v Japonsku dovedli jeho přípravu k dokonalosti.

Jsi duší a hlavní osobou Čajomírfestu. Letos v srpnu slavíš osmileté výročí pořádání akce. Jak si dokázal z takového nápadu vytvořit tak velkou akci?
Byla to ta velká inspirace v Koreji, v rámci světové čajové asociace. To se mi nalila energie a síla do žil a tam vznikla celá myšlenka celé arteterapie, která se zabývá přípravou čaje. Začali jsme tedy každoročně v srpnu organizovat setkání čajoven, profesionálů, laiků, všech co mají rádi čaj a zvát je na Vyšehrad nebo na Kampu, aby se posadili
na deku a začali vařit čaj hostům festivalu. Takhle se utvořila ta osmiletá historie, i se zajímavými momenty, například určitě byl neopakovatelný druhý ročník, kdy já jsem pozval korejskou čajovou mistryni, paní Sun Wo Park, která se zúčastnila ať celý den festivalu, tak i čtyřdenního workshopu o korejském způsobu přípravy čaje.

Co lze očekávat letos nového?

Začínáme od svítání. Čím dál víc opouštím tu linii doprovodného programu a snažím se pořád soustředit se na čaj.
Hlavní je degustační zóna, kde na 35 místech, pointech, čajoven, jednotlivců, nabízí hostům festivalu velkou degustaci. Lidé ochutnávají i 100 druhů. Je to soutěž o nejlepší jazýček, který prostě uhodne nejvíce typů čaje. To je novinka. To bude 10 stanovišť, kde se v průběhu dne mohou lidé střídat. A potom se bude konat jako novinka soutěž v přípravě koktejlů a míchaných nápojů z čajů, pod barmanskou asociací, její čajovou sekcí, to znamená tea tender, soutěž, která je zároveň nominační soutěží do světové čajové soutěže Tea Master cup, které jsem se letos zúčastnil v Koreji. A samozřejmě budu zvát zahraniční čajové mistry, z Ruska, Ukrajiny, Litvy, Běloruskao mezinárodním formátu Čajomírfestu, kde by se sjížděla celá Evropa.

Prozradíš nám, laikům, jaké například mohou být čajové druhy v ochutnávkové soutěži?

Do soutěže budou zařazeny všechny čaje, které znáte i neznáte. Například skupina čajů Ulong, Phoenix (čínský tmavý ulong), který je výborný. Je to jeden z prvních čajů, které jsem pil. Ten fungující, funkční čaj, když to tak řeknu, po kterém je člověk trochu příjemně oblouzněn. Slavný čínský čaj Phoenix je na oblouznění a má vzletné tendence.
Dračí studna určitě bude, i Babiččina zahrádka jako ovocný čaj. Budou i byliny, nebo kombinace čaje z Japonska, sencha, Želená bohyně, Železná bohyně milosrdenství, gaoša, to už jsou takové názvy jako hor, provincií, červené čaje z Číny, to jsou taky takové zajímavé kousky. Jednotlivé čajovny tam budou připravovat i různými tradičními postupy například marocké čaje, čaje z Cashmiru, speciality jako tibetský slaný čaj, který ne každému chutná. A neopomeneme
ani současný ice tea, i ten si člověk může užít. Ano, takový je Samurai shot. Můj poslední projekt a produkt. Je to originál, který vznikl v české kotlince. Je to jednodruhový koncentrát z kvalitních čajů. Výborně stimuluje hlavně přemýšlení, koncentraci, proto byl využíván při těch meditacích. Člověku povzbudí hlavně část hlavy. Obsahují kofein. Je to cesta, kdy si v restauraci, v kavárně místo pressa, kávy či alkoholického panáka, dáte panáčka silného dobrého čaje, který Vás povzbudí. Můžou ho i řidiči. Je to moderní energy drink. Je to čistá báze, 100% čistý čaj. Pije se studený. Anebo se to dá ředit horkou vodou, můžete z toho mít horký nápoj, studenou vodou – máte z toho ice tea.

Nebo to můžete kombinovat s alkoholem. Je to mnohem lepší, když pijete tuto kombinaci, protože nejste tak opilí. A ten čaj vás udržuje ve střehu a svěží. To určitě doporučuji vyzkoušet. „Čaj s vámi“.
www.cajomir.czwww.samuraishot.cz