AMAZONKY MEZI NÁMI ANEB KDE ŽENY VLÁDNOU

S Kateřinou Karáskovou, která cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích, ...

AMAZONKY MEZI NÁMI ANEB KDE ŽENY VLÁDNOU

S Kateřinou Karáskovou, která cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích, jsme se setkali právě kvůli zvláštnostem ohledně vztahů žen a mužů, které objevila na svých cestách do dalekých, ještě i v dnešním, civilizovaném, světě méně známých končin.

V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a ekologi cké zemědělské projekty. Mezitím hledala kmeny, v nichž „mají navrch“ ženy. Společně se Simonem Birdem napsala a ilustrovala cestopis Kde ženy vládnou, který je o putování do čtyř nejextrémnějších matriarchálních společností na světě!

Řekněte nám, které země a v nich žijící kmeny jste v rámci svých objevných cest poznala?

Ačkoli jsem procestovala pořádný kus světa, už nějaký čas mě zajímají hlavně etnika, v nichž mají hlavní slovo ženy. Však jsme také projektu Kde ženy vládnou zasvětili společně s přítelem Simonem skoro deset let. Mezi našimi zaměstnáními jsme cestovali do Mexika za Zapotéky z Tehuántepecké šíje či do Indie za kmenem Khásí. Dále jsme navštívili indonéské Minangkabuy, čínské Mosuy a keňské Samburky z vesnice Umoja. Všude jsme pobyli několik měsíců. Soustředili jsme se na malování místních lidí a povídání s nimi. Zaznamenávali jsme jejich příběhy a legendy. Nastudovali jsme si jejich dějiny a etnografii. Vše jsem nakonec shrnuli v naší kulturně-cestopisné knížce Kde ženy vládnou.

I naši čtenáři mají historii, legendy a cestování rádi. Co vás tak zaujalo na těch vládnoucích ženách?

Začnu u půlmilionového etnika Zapotéků z Tehuántepecké šíje, kteří žijí na jihu Mexika ve státě Oaxaca. Tamní ženy, zvané Tehuány, mě zaujaly na první pohled. Jsou „objemné“ a korpulentní. Vypadají jako ukázkové vládkyně. Líbilo se mi, jak vychovávají svoje dcery – k sebevědomí, asertivitě a podnikavosti. Ženská síla se tam vyvinula z historických souvislostí. Muži v minulosti pracovali na polích kvůli velkému vedru v noci. Během dne odpočívali, zatímco ženy prodávaly plodiny, které muži vypěstovali. Díky tomu v podstatě ovládly každodenní život, reálný svět. Věděly, kde se co šustlo, a vypěstovaly si ohromné sebevědomí. Na trhu se musely umět prosadit – smlouvaly, dohadovaly se a počítaly...

 

Celý rozhovor s Kateřinou Karáskovou si můžete přečíst v čísle 2/2018. Předplatné si objednávejte ZDE.

Rozhovor vedla: Daniela Fuxová, foto a obrázky: Kateřina Karásková, umělkyně, spisovatelka, humanitární pracovnice a cestovatelka


Témata: Historie legendy historie Kateřina Karásková cestopis cesty do dalekých zemí vztahy žen a mužů

Galerie


Diskuse ke článku


Dnešní horoskop

Aktuální číslo

Nejbližší akce

01.01.2020 - 31.12.2020

Praha

01.01.2020 - 31.12.2020

Praha

16.03.2020 - 31.05.2020

Praha

09.06.2020 - 17.06.2020

Praha

22.08.2020

TOP HOTEL, Blažimská 4, Praha 4

18.09.2020 - 20.09.2020

Výstaviště Praha Holešovice

Další akce