Jaký je váš názor na umělou inteligenci?

Zeptali jsme se za vás našich autorů:

Jaký je váš názor na umělou inteligenci?

LENKA SUCHARDOVÁ – numeroložka, říká:

„Z pohledu numerologického má Sophia velmi dobrý datum narození „19. 4. 2015“. Díky tomuto datu má dobře nastartovanou budoucnost neustálé modernizace a rychlých inovací. Takoví humanoidé nejspíše velmi brzy zastoupí pracovní, časem možná i jiné pozice lidí.

Podíváme-li se na to přes čísla, pak nám jednotlivá století i desetiletí udávají oblast, kde se bude co a jak odehrávat. Například celé století od roku 2100 se ponese ve znamení zjednodušování většiny lidských činností a povede k efektivnosti a hospodárnosti politického i pracovního systému. Součtová trojka z r. 2100 předznamenává vygradování logického myšlení a tím neskutečný nárůst různých vynálezů ve všech možných odvětvích. Některé z objevů a technologií možná v minimální míře už můžeme zhlédnout ve sci-fi filmech, ale o většině z nich nemáme ještě ani náznakem ponětí. Vše poběží v daleko rychlejším, agresivnějším tempu, a každý z nás už teď vnímá, často nepříjemně s vnějším tlakem a stresem, jak události a osobní život nabírají rychlejší spád.

Přečtěte si také: Roboti ožívají?

Trojka je dostatečně chytrá až vychytralá na to, aby se vyhnula namáhavé, nezajímavé, monotónní činnosti a dlouhodobému investování své fyzické energie, a proto raději vynalezne nějaké perpetuum mobile. To navíc zajistí určité výhody nebo výdělek. Tudíž budou skupiny lidí, kteří budou stále něco nového vymýšlet a z další skupiny se stanou vděční konzumenti, protože jim to umožní jakési usnadnění běžných činností. Jenže to též povede k neukojitelnému hladu po další novější a zajímavější „hračce“. Řečeno s nadsázkou, jen málokomu se bude chtít pracovat, když tak jen krátce a mít za to co nejvíce bonusů.

Do tohoto století nám sice ještě pár desítek let chybí, nicméně už od r. 2010 se v minimálním měřítku připravujeme na rozpuk oné budoucí éry. Velký pokrok v elektrotechnice a informatice čekáme v desetiletích 2030, 2050, 2080. Někteří to budou vítat s nadšením, někteří však se zděšením, buď že nebudou stíhat jít s dobou anebo se zaleknout skutečnosti, že díky kvantu umělého a předdefinovaného se ztrácí osobní svoboda, ústní či fyzický kontakt, emoce apod.“

 

JOSEF STANĚK – lékař, spisovatel a publicista, říká:

„Je ohrožením lidstva, protože jejím tvůrcem je člověk, který nepochopil smysl své existence ve hmotnosti (na zemi) a necítí proto odpovědnost vůči věčnosti. Satan mu na podkladě jeho vlastní pýchy nad pokrokem rozumu vnukl, že člověk je sám bohem stvořitelem (inteligence). Zejména výrobce Sofie. A že proto může podle své vůle tvořit, aniž přitom zná podstatu a smysl světa a všechny dimenze jeho reality. Jestliže nemám pravdu, ať tvůrce Sofie a lidé kolem sdělí podstatu a smysl existence světa ostatním. Lidé s intuicí se jeho výkladem alespoň pobaví.“

JAN BETKO – senzibil, říká:

„Je zřejmé, že umělá inteligence ve formě, jaká je nám představována, má za cíl nahradit část lidských zdrojů v různých oborech. Jedná se o součást agendy globální elity, která sleduje jako hlavní cíl redukci populace na 500 mil celoplanetárně.
V tuto chvíli už je však zřejmé, že k tomu nedojde a události se budou vyvíjet pro lidstvo pozitivním směrem. Doba nejen globálních elit končí. Robot s ženskou maskou a saudskoarabským občanstvím (vtipné) na dálkové ovládání mne tedy neznepokojuje.“

DR. HANA BLOCHOVÁ říká:

„Po prvním shlédnutí videa s projevem robotky Sofie mě přepadlo hned několik zneklidňujících otázek. Proč byla jako první představena právě ženská robotka s příznačným jménem Sofie, a to navíc v Saudské Arábii, kde ženy mají povinnost halit se na veřejnosti od hlavy až k patě, a proč zde dokonce obdržela státní občanství? Je to ve své podstavě absurdní, neboť podle posledních zpráv se již dokonce hlásí k právu na mateřství! Jaký je skrytý záměr tohoto projektu, jenž zůstal všem obdivovatelům techniky zcela utajen, a kdo stojí za touto pozornost poutající atrakcí pro důvěřivé masy? Jedná se snad o oficiální zpochybnění pravého lidství či ženství? Vždyť Sofie bývá synonymem pro moudrost. Kdyby Karel Čapek, jenž název „robot“ vymyslel, jen tušil…“

Další názory najdete v čísle 6/2018.