AMAZONKY MEZI NÁMI ANEB KDE ŽENY VLÁDNOU

S Kateřinou Karáskovou, která cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích, …

AMAZONKY MEZI NÁMI ANEB KDE ŽENY VLÁDNOU

S Kateřinou Karáskovou, která cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích, jsme se setkali právě kvůli zvláštnostem ohledně vztahů žen a mužů, které objevila na svých cestách do dalekých, ještě i v dnešním, civilizovaném, světě méně známých končin.

V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a ekologi cké zemědělské projekty. Mezitím hledala kmeny, v nichž „mají navrch“ ženy. Společně se Simonem Birdem napsala a ilustrovala cestopis Kde ženy vládnou, který je o putování do čtyř nejextrémnějších matriarchálních společností na světě!

ŘEKNĚTE NÁM, KTERÉ ZEMĚ A V NICH ŽIJÍCÍ KMENY JSTE V RÁMCI SVÝCH OBJEVNÝCH CEST POZNALA?

Ačkoli jsem procestovala pořádný kus světa, už nějaký čas mě zajímají hlavně etnika, v nichž mají hlavní slovo ženy. Však jsme také projektu Kde ženy vládnou zasvětili společně s přítelem Simonem skoro deset let. Mezi našimi zaměstnáními jsme cestovali do Mexika za Zapotéky z Tehuántepecké šíje či do Indie za kmenem Khásí. Dále jsme navštívili indonéské Minangkabuy, čínské Mosuy a keňské Samburky z vesnice Umoja. Všude jsme pobyli několik měsíců. Soustředili jsme se na malování místních lidí a povídání s nimi. Zaznamenávali jsme jejich příběhy a legendy. Nastudovali jsme si jejich dějiny a etnografii. Vše jsem nakonec shrnuli v naší kulturně-cestopisné knížce Kde ženy vládnou.

I NAŠI ČTENÁŘI MAJÍ HISTORII, LEGENDY A CESTOVÁNÍ RÁDI. CO VÁS TAK ZAUJALO NA TĚCH VLÁDNOUCÍCH ŽENÁCH?

Začnu u půlmilionového etnika Zapotéků z Tehuántepecké šíje, kteří žijí na jihu Mexika ve státě Oaxaca. Tamní ženy, zvané Tehuány, mě zaujaly na první pohled. Jsou „objemné“ a korpulentní. Vypadají jako ukázkové vládkyně. Líbilo se mi, jak vychovávají svoje dcery – k sebevědomí, asertivitě a podnikavosti. Ženská síla se tam vyvinula z historických souvislostí. Muži v minulosti pracovali na polích kvůli velkému vedru v noci. Během dne odpočívali, zatímco ženy prodávaly plodiny, které muži vypěstovali. Díky tomu v podstatě ovládly každodenní život, reálný svět. Věděly, kde se co šustlo, a vypěstovaly si ohromné sebevědomí. Na trhu se musely umět prosadit – smlouvaly, dohadovaly se a počítaly…

 

Celý rozhovor s Kateřinou Karáskovou si můžete přečíst v čísle 2/2018. Předplatné si objednávejte ZDE.

Rozhovor vedla: Daniela Fuxová, foto a obrázky: Kateřina Karásková, umělkyně, spisovatelka, humanitární pracovnice a cestovatelka